23 czerwca 2014

Kasa fiskalna w firmie. Sprawdziliśmy, kiedy naprawdę jest konieczna

Kasa fiskalna jest dodatkowym obciążeniem finansowym oraz logistycznym dla polskich przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla tych, którzy sprzedają swoje usługi bądź towary dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Podmioty pracujące w modelach B2B raczej nie mają powodów do obaw, ale czy na pewno?

Przyjrzeliśmy się dokładnie przepisom, w których w sposób jednoznaczny określa się, kiedy przedsiębiorca ma obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej w swoim biznesie.

Kasa fiskalna na potrzeby rozliczeń z osobami prywatnymi

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Finansów w tym zakresie, z kasy fiskalnej będą musiały skorzystać te firmy, które współpracują przede wszystkim z osobami prywatnymi (nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz rolnikami rozliczającymi się ryczałtowo, ale to także tylko w ściśle określonych warunkach.

Zwolnienie z kasy fiskalnej przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy w skali roku nie przekraczają obrotów 20 000 zł z osobami fizycznymi. Do tego limitu nie zalicza się sprzedaży dla firm, czyli przeważnie dokumentowanego fakturami. Częstym błędem przedsiębiorców jest myślenie, że wystawianie faktury osobie fizycznej powoduje niewliczanie tego przychodu do limitu zwolnienia. Nic bardziej mylnego – sposób udokumentowania sprzedaży nie ma żadnego znaczenia, a liczy się jedynie kto jest faktycznym odbiorcą.

Należy zaznaczyć, również że poziom 20,000 złotych liczony jest w sposób proporcjonalny w skali 12 miesięcy, a to oznacza, że jeśli firma rozpoczęła swoją działalność i sprzedaż np. 1 czerwca 2014, to jego limit do końca roku wyniesie 11 726,03. Kwota bierze się z podziału sumy limitu przez liczbę dni w danym roku i iloczynu tego wyniku i liczby dni w które pozostały do końca roku od rozpoczęcia sprzedaży [(20 000 : 365) * 214 = 11 726,03].

Częstym błędem jest liczenie proporcjonalnego limitu od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, tymczasem limit należy liczyć od momentu rozpoczęcia sprzedaży dla osób fizycznych.

Należy jeszcze zwrócić uwagę, że czynny podatnik VAT ustalając limit uprawniający do zwolnienia ze stosowania kasy rejestrującej musi przyjąć obrót netto, czyli bez podatku VAT.

Ogólnie powodów do zmartwień nie mają zatem wszystkie te firmy, które rozliczają się głównie z innymi podmiotami gospodarczymi, a w ich portfelu klienckim osoby prywatne stanowią marginalny udział wobec całej reszty kontrahentów.

W tych segmentach zwolnienie z kasy nie obowiązuje

Ministerstwo Finansów (zgodnie z rozporządzeniem z dnia 29.11.2012r. w sprawie  zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących) określiło, że w wybranych segmentach działalności, przedsiębiorców nie obowiązuje możliwość ze zwolnienia. Dotyczy to m.in. sprzedaży akcesoriów oraz części samochodowych, sprzętu telekomunikacyjnego, radiowego i telewizyjnego, płyt CD, DVD, paliw, wyrobów tytoniowych i alkoholowych, a także wyrobów z wykorzystaniem metali szlachetnych. Usługi które nie mogą korzystać ze zwolnienia to przewozy pasażerskie w samochodowej komunikacji i przewozy osób i bagażów taksówkami.

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż produktów i usług we wspomnianym zakresie są zobowiązani do zainstalowania kasy fiskalnej przed pierwszą sprzedażą. Pełna lista działalności, która nie podlega zwolnieniu dostępna jest na stronach www.mf.gov.pl.

Wybrane firmy mogą liczyć na zwolnienie, nawet po przekroczeniu powszechnie obowiązującego limitu

Przedsiębiorstwa działające w obrębie wybranych sektorów mogą liczyć na całkowite zwolnienie z kasy rejestrowej.

W większości są to usługi, m.in. usługi związane z dostarczaniem mediów (woda, energia, paliwa gazowe, odpady komunalne), transport kolejowy i lądowy miejski i podmiejski, usługi pocztowe i kurierskie, usługi hotelowe i noclegowe, lub też usługi telekomunikacyjne, finansowe, ubezpieczeniowe lub czynności notarialne. Są to tylko najczęściej spotykane usługi z katalogu zwolnień zawartego w rozporządzeniu Ministra Finansów. Trudno wszystkie wymieniać, zwłaszcza, że są tam prawdziwie egzotyczne zwolnienia jak np. usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich :)

Powrót do listyPowrót do listy