17 maja 2023

Rejestracja firmy — na co zwrócić szczególną uwagę?

Założenie działalności gospodarczej nie jest skomplikowanym procesem. Dla wielu osób jest to jednak wyzwanie i strach przed nieznanym. Wpisywanie do rejestru działalności regulowanej nie powinno być obarczone obawami, a wszelkie formalności związane z księgowością, bankowością, czy ubezpieczeniem nie powinny spędzać snu z powiek. W idealnym świecie przedsiębiorcy powinni przede wszystkim skupiać się na rozwoju firmy i generowaniu przychodów ewidencjonowanych. W rzeczywistości jednak sporą część czasu poświęcają załatwianiu biurokracji, papierologii i wizytom w urzędach. Styczność z nimi nigdy się nie kończy, a zaczyna w momencie zakładania firmy. Takie same sytuacje dotykają jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółki. Jak założyć firmę?

Nazwa firmy — jakie są zasady nazewnictwa przy zakładaniu działalności gospodarczej?

Zakładając działalność gospodarczą, niezwykle istotną kwestią jest jej nazwa. Co ważne, trzeba trzymać się określonych wymagań, które zabraniają używania niektórych słów i tym samym ograniczają proces kreatywny. Przede wszystkim nazwa dla działalności gospodarczej musi być wolna i dostępna. W praktyce oznacza to tyle, że w określonym obszarze gospodarczym nazwa firmy wpisana do rejestru przedsiębiorców nie może być używana przez inny podmiot – jest to tak zwana ochrona patentowa. Można także wyróżnić kilka podstawowych zasad związanych z nazwą i zakładaną działalnością gospodarczą:
  • nazwa musi zawierać imię i nazwisko,
  • powinna odróżniać się od innych funkcjonujących na rynku firm,
  • nie może wprowadzać w błąd,
  • działalność gospodarczą można także nazwać pseudonimem właściciela firmy, a także można użyć np. określeń wskazujących na przedmiot działalności, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Jakie aspekty uwzględnić podczas rejestracji firmy

Rejestracja firmy wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, o ile ma się pojęcie o niektórych aspektach prawnych. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że należy wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym, uwzględnić koszty na ubezpieczenia społeczne, a także konieczność składania zeznań podatkowych do Urzędu Skarbowego.

Wybór odpowiedniej formy prawnej

Możliwość założenia i prowadzenia działalności gospodarczej uzależniona jest od rodzaju firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej założyć firmę może tylko osoba fizyczna. Z kolei do założenia spółki cywilnej potrzeba przynajmniej dwóch wspólników, stanowiące osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne, które mają zdolność prawną. Taka sama sytuacja jest w spółce jawnej. Natomiast w spółce partnerskiej muszą figurować co najmniej dwie osoby fizyczne, mające prawo do wykonywania wolnego zawodu.

Proces rejestracji firmy

Jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka cywilna osób fizycznych, wymagają skompletowania dokumentów i złożenia ich w odpowiednim urzędzie. Podstawą jest wypełnienie formularza CEIDG-1. Można go złożyć w sumie na cztery sposoby:
  • osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
  • elektronicznie, wykorzystując do tego bezpieczny podpis kwalifikowany,
  • elektronicznie bez bezpiecznego podpisu,
  • listem poleconym.
W przypadku trzeciej możliwości ważne jest to, aby udać się do urzędu i własnoręcznie złożyć podpis na dokumencie. Ponadto podmioty, które będą czynnymi płatnikami podatku VAT, powinny złożyć formularz VAT-R do właściwego Urzędu Skarbowego. Istotne jest to, że nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Poza CEIDG-1 i VAT-R należy jeszcze pamiętać o złożeniu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych formularza ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Od 2017 roku można to zrobić bezpośrednio w Urzędzie Miasta, a wystarczy do wniosku dołączyć odpowiedni formularz.

Kadry i płace

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto zastanowić się, czy nie będą potrzebni pracownicy. Jeśli przedsiębiorca dojdzie do wniosku, że potrzebuje pomocy w realizacji celów biznesowych, to kolejnym etapem będzie zastanowienie się, czy jest potrzebna osoba zatrudniona na stałe, czy wystarczy outsourcing. Pracodawca musi także mieć świadomość, że wiąże się to z określonymi obowiązkami. Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto zatrudnienie osoby na dane stanowisko będzie warunkować formę opodatkowania podatkiem dochodowym ze względu na ograniczenia w niektórych formach.

Dlaczego warto skorzystać z usług naszego biura rachunkowego przy rejestracji firmy?

Aby założyć działalność gospodarczą, niezbędne jest załatwienie wielu formalności. Nie każdy nowy przedsiębiorca ma pojęcie, jakie wnioski musi wypełnić, czy wybrać formę opodatkowania na zasadach ogólnych, skali podatkowej czy może ryczałt. Warto więc już na starcie skorzystać z usług naszego biura rachunkowego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży pomożemy wypełnić wszystkie formalności i przedstawimy możliwe formy opodatkowania, które będą najkorzystniejsze dla przedsiębiorstwa. Zdajemy sobie sprawę, że polskie przepisy prawa są dla wielu osób zawiłe i niezrozumiałe, co wiąże się z wieloma trudnościami. Wybierając naszą ofertę, masz pewność, że cały proces rejestracji firmy przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Powrót do listyPowrót do listy