24 kwietnia 2014

Preferencyjne składki ZUS dla nowych przedsiębiorców. Kto może z nich skorzystać?

Składki wpłacane każdego miesiąca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stanowią na ogół podstawowy koszt prowadzenia działalności gospodarczej dla początkującego przedsiębiorcy. Właściciel może jednak skorzystać z preferencyjnych warunków i przez pierwsze 24 miesiące od chwili rejestracji firmy, wpłacać na konto ZUS-u niższe składki.

Wysokość składek wpłacanych na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bywa decydująca o opłacalności prowadzenia biznesu, w szczególności w pierwszych miesiącach. Wykorzystanie preferencyjnych warunków to szansa na zaoszczędzenie nawet 14 tys. złotych w okresie 24 miesięcy.

Niższe składki przysługują przedsiębiorcy przez okres nie dłuższy niż 2 lata. Warto zaznaczyć, że ten czas nie jest powiększany o okres zawieszenia działalności.

Nasz przykład: Jeśli firma działała 5 miesięcy i wstrzyma swoją działalność na okres 9 miesięcy, to oznacza, że przedsiębiorca będzie mógł płacić niższe składki do ZUS-u nie dłużej niż przez kolejne 10 miesięcy po jej odwieszeniu.

Nie każdemu początkującemu przedsiębiorcy przysługuje prawo do niższych składek

Preferencyjne składki, których podstawa w 2014 r. wynosi niewiele ponad 500 zł nie przysługują wszystkim przedsiębiorcom. Z niższych świadczeń będzie mogła skorzystać osoba, która nie prowadziła działalności gospodarczej na przestrzeni ostatnich 5 lat i to pod pewnymi warunkami.

Pełen ZUS zapłaci właściciel podmiotu, który będzie świadczył usługi na rzecz swojego poprzedniego pracodawcy (uwaga dotyczy wyłącznie umowy etatowej) w tym samym lub poprzednim roku od chwili zerwania współpracy. Na preferencyjną składkę mogą jednak liczyć ci przedsiębiorcy, którzy otrzymywali od swojego pracodawcy wynagrodzenie z tytułu: umowy o dzieło bądź umowy zlecenia.

Preferencyjnych składek ZUS nie może opłacać przedsiębiorca który jest wspólnikiem w spółce komandytowej, jawnej i partnerskiej lub jednoosobowej spółce z o.o. Wykluczeni w tym zakresie będą także artyści i pozostali twórcy (bez zarejestrowanej działalności) oraz osoby współpracujące z właścicielami działalności gospodarczej (nie tylko ci, zatrudnieni z tytułu umowy o dzieło, ale i wspierający firmę nieodpłatnie).

Powrót do listyPowrót do listy