28 października 2022

Jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR?

Leasing to wśród przedsiębiorców jedna z najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania firmy. Jest nie tylko efektywna pod względem ekonomicznym, ale zapewnia też szereg praktycznych korzyści, które wpływają na rozwój przedsiębiorstwa. Na podstawie umowy leasingu najczęściej kupuje się samochody.

W ONE TAX nasza wyspecjalizowana i doświadczona kadra pomaga dobrać odpowiednią formę leasingu indywidualnie do sytuacji Państwa firmy. Zależy nam, by cała umowa leasingu była dla Państwa jak najbardziej przejrzysta, dlatego jesteśmy dostępni w razie pytań i wątpliwości. Dzisiaj odpowiemy na najczęściej zadawane pytania odnośnie leasingu.

Czy leasing samochodu osobowego zalicza się do kosztów uzyskania przychodów?

Decydując się na samochód osobowy w leasingu, przedsiębiorca może zakwalifikować część kosztów do kosztów uzyskania przychodów. Sytuacja będzie się jednak różnić w zależności od tego, jaką formę leasingu wybierzemy, ponieważ inaczej obejmują one koszty podatkowe.

Czynny podatnik VAT, który wybrał leasing operacyjny, w koszty uzyskania przychodów wlicza: czynsz inicjalny (czyli opłatę wstępną), raty leasingowe (zwykle z naliczonymi odsetkami), a także koszty użytkowania samochodu.

W leasingu finansowym w kosztach uzyskania przychodu uwzględniamy jedynie część odsetkową raty leasingowej (pod warunkiem ich zapłaty) i amortyzację.

Księga przychodów i rozchodów — jak rozliczać w niej leasing?

Faktury za leasing wystawiane przez firmę za użytkowanie przedmiotu powinny być zaksięgowane w KPiR (Księdze przychodów i Rozchodów) zgodnie z datą wystawienia dokumentu. Opłata wstępna musi być ujęta jednorazowo w kosztach w dacie wystawienia faktury. Wynika to z jej bezzwrotności i jednorazowości. Zasada ta dotyczy zarówno podatników rozliczających się metodą kasową, jak i metodą memoriałową.

Leasing operacyjny u nievatowca

Dla nievatowców leasing operacyjny jest korzystniejszą opcją niż finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca zwolniony z VAT zalicza koszty uzyskania przychodu w kwotach brutto przedstawionych na otrzymywanych fakturach.

Co jeszcze może być przedmiotem umowy leasingu?

Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasing rzeczy ruchomych, a wśród nich najpopularniejszymi przedmiotami umów leasingowych są samochody. Jednak przedmiotem umowy leasingu może być każda rzecz ruchoma i nieruchoma służąca celom zarobkowym użytkownika, a także dobra o charakterze inwestycyjnym.

Leasingiem można zatem objąć samochody osobowe, ciężarowe i dostawcze, a także inne pojazdy (np. magazynowe lub budowlane). Ponadto w leasing można również wziąć maszyny, linie i sprzęty produkcyjne, a także lokale, meble oraz sprzęt biurowy (w tym sprzęt komputerowy).

W ONE TAX zapewniamy fachowe doradztwo w planowaniu i wdrażaniu najbardziej dla Państwa optymalnych rozwiązań leasingowych. Pomagamy również w otrzymaniu leasingu na nietypowe przedmioty, jak sprzęty sprowadzane z zagranicy czy realizacja dużej inwestycji.

Powrót do listyPowrót do listy